NARKOKİM’ler 2019’a Hızlı Başladı

Spread the love

Uyuşturucu maddelerinin kaçakçılığı organize suç ve terör örgütlerine finansman sağlaması yanında, geleceğimiz olan gençlerin beden ve ruh sağlıklarını tehdit etmesi, aile yapısını ve toplumsal dokuyu tahrip ederek ülkemize çok yönlü zarar vermesi nedeniyle Ticaret Bakanlığı tarafından üzerinde önem ve hassasiyetle durduğu bir konudur.

Bakanlığımız birinci 100 Günlük Eylem Planı’nda yer alan “Uyuşturucu ile Daha Etkin Mücadele” hedefi doğrultusunda, uyuşturucu ile mücadeleye verdiğimiz önemi yansıtacak bir idari yapı kuruldu. Bu kapsamda Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü bünyesinde Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi kuruldu, yine taşra birimlerimizde de daha etkin ve uzman bir mücadele ağının kurulması amacıyla Van, Kocaeli, Gürbulak, İstanbul, Mersin ve Edirne Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlükleri (KİM) bünyesinde 24 saat esasına göre görev yapacak uzman personelden oluşan NARKOKİM birimleri oluşturuldu. Ayrıca bu alanda posta ve kargo yolu ile sevkiyatı yapılan uyuşturucuların sevkiyatının engellenmesi amacıyla Posta ve hızlı kargo merkezlerinde “Uyuşturucu İle Mücadele Birimi” de kuruldu.

Bakanlık bünyesinde kurulan birimler kısa zamanda uyuşturucu kaçakçılığı mücadele konusunda önemli fark yarattı. 2019 yılına hızlı başlayan NARKOKİM’ler uyuşturucu tacirlerine büyük hayal kırıklığı yaşattı.

Kapıkule Gümrük Kapısında gerçekleşen iki ayrı operasyon toplam 104 kilo eroin ele geçirildi. Yapılan ilk operasyonda; Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü bünyesinde Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesinin kurulmasını müteakip, uyuşturucu madde kaçakçılığına yönelik trend analizleri oluşturuldu, yapılan analizlerde 2018 yılında öne çıkan ve eroin yapımında kullanılan Asetik Anhidrit yakalamaları odağa alındı.

Yapılan değerlendirmelerde ülkemizden transit geçen araç ve firmalar üzerinde analizler yapıldı. Yabancı irtibat görevlileri ile yapılan bilgi alış verişlerinde de riskli araç ve profiller oluşturularak İhbar Takip Programına giriş yapıldı. Ayrıca taşra birimleri uyarılarak müteyakkız olmaları istendi.

Bu kapsamda sürücülüğünü Bulgar uyruklu şahsın yaptığı TIR Türkiye’den çıkış yapmak üzere Kapıkule Gümrük Sahasına geldiğinde sistem uyarı verdi ve araç taranmak üzere Araç ve Konteyner Tarama Sistemine yönlendirildi.   X-ray taramasında TIR’ın dorsesinde şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine fiziki arama kararı verilmiştir. Narkotik Detektör Köpekleri “BENGA” ve “ MASKE” eşliğinde yapılan detaylı aramada, aracın dorse tabanının ön kısmında, x-rayde görünmeyeceği düşüncesiyle üzerleri karbon kağıdı ve naylon streç filmlerle sarılmış ve dedektör köpekleri atlatmak amacıyla talaş ve naftalin ile kaplanmış 67 kilo 366 gram Eroin ele geçirilmiştir.

İkinci operasyonda ise; ülkemizden çıkış yapmak üzere Kapıkule Gümrük Sahasına gelen Irak pasaport hamili şahsın sürücülüğünü yaptığı, araç, Edirne NARKOKİM tarafından şüpheli değerlendirilerek X-ray cihazına yönlendirildi. X-Ray operatörü tarafından yapılan incelemede araçta şüpheli yoğunluklar tespit edilmesi üzerine riskli bölgeler işaretlenerek araç refakatle arama hangarına götürüldü. 

Narkotik Dedektör Köpeği “MASKE” ve “BENGA” marifetiyle araçta yapılan aramalarda, köpekler aracın ön kaputtaki havalandırma ızgarası bölümüne aşırı tepki verdi. Söz konusu bölgede yapılan incelemede havalandırma ızgarası olarak tabir edilen boşluğun her iki yanında kaportaya sabitlenmiş, sac kapakların arka kısmındaki doğal boşluğa gizlenmiş vaziyette paketler yerleştirildiği görüldü. Şahsın daha az şüphe çekmek amacıyla eşi ve iki çocuğu ile seyahat ettiği, çocuklarını da uyuşturucu kaçakçılığına alet ettiği anlaşıldı. Yapılan sayım ve tespit neticesinde toplam ağırlığı 36 kilo 812 gram gelen Eroine el konuldu.

Gerçekleştirilen iki ayrı operasyonda toplam 104 kilo 250 gram eroine el konulmuş olup, eroinlerin piyasa değerinin 21 Milyon TL olduğu değerlendirildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan şahıslar soruşturma dosyalarının tamamlanmasının ardından tutuklanarak cezaevine sevk edilmiştir.

kaynak: https://muhafaza.ticaret.gov.tr/haberler/narkokimler-2019a-hizli-basladi